Charakter práce vo firmách sa mení

06.03.2012

Spoločnosť TECHO, ktorá sa zameriava na vybavovanie komerčných interiérov, má za sebou veľmi úspešný rok. Nemalou mierou totiž participovala na projektoch, ktoré získali ceny CE.ZA.AR 2011 a Stavba roka 2011. Rovnako však zabezpečovala riešenia pre ďalšie projekty, ktoré si zaslúžili pozornosť odbornej aj laickej verejnosti. Firma svoj úspech zdôvodňuje silným zmyslom pre chápanie potrieb firiem, ktoré sa v súčasnosti radikálne menia. Dizajn na tieto potreby odpovedá variabilnými riešeniami a viacnásobne využiteľnými prvkami.

Atypické interiéry, na ktoré sa spoločnosť TECHO špecializuje, na jednej strane vyvolávajú všeobecné nadšenie, na druhej strane si vyžadujú viac než dobrého architekta a spoľahlivého dodávateľa. Posledné slovo vždy patrí klientovi alebo  investorovi, pretože jeho pohľad na projekt ovplyvňuje všetky tvorivé aj výrobné procesy. „Ak si niekto vyslovene žiada atypické riešenie, musí byť o ňom vnútorne presvedčený a nájsť v ňom opodstatnenie. Zatiaľ čo pre architekta môže byť motiváciou vytvorenie reprezentatívneho diela a pre nás ako dodávateľa výzva a skvelá referencia, klient za ním veľakrát vidí pragmatickejší zmysel – vyššiu produktivitu, ktorú takéto tvorivé prostredie podnecuje,“ vysvetľuje Ladislav Kušnyér, projektový manažér firmy TECHO. Jedným z aktuálnych príkladov je nevšedný interiér direct banky ZUNO, kde TECHO dodávalo rokovacie doplnky a integrované steny so sedením. Tieto bankové priestory svojím neformálnym charakterom posúvajú komunikáciu typickej finančnej inštitúcie na novú úroveň.

TECHO sa na interiéry pozerá ako na variabilné priestory, ktoré možno meniť a bez väčšej námahy usporiadať podľa aktuálnych potrieb. Táto filozofia odzrkadľuje súčasné fungovanie firiem a ich pracovísk. „Charakter práce sa v súčasnosti mení. Ľudia často fluktuujú aj vo vnútri firmy, pretože pri projektoch striedajú svoje pozície v rámci tímov. Raz pracujú na zákazke s jednými kolegami, pri ďalšej s inými spolupracovníkmi. Z toho dôvodu sú čoraz potrebnejšie zdieľané pracoviská, v ktorých ľudia nie sú fixovaní na jedno miesto, ale môžu sa voľne pohybovať v rámci celého priestoru. Pomáhajú im pri tom mobilné prvky – panely či steny, spoločné úložné priestory sústredené mimo hlavného pracovného priestoru a univerzálne pracovné plochy s pripojením na internet, ktoré sú okamžite pripravené zmeniť svojho prechodného majiteľa,“ pokračuje Ladislav Kušnyér.

Podľa projektového manažéra TECHO je aj všeobecné vyznávanie ekologických princípov na Slovensku iba otázkou času. Veci rýchlo strácajú svoju funkčnosť či morálnu hodnotu, dôraz sa preto kladie na nábytok, pozostávajúci z rozoberateľných dielov, ktoré možno opätovne použiť alebo jednoducho zrecyklovať.

Kvalitu riešení z dielne spoločnosti TECHO odzrkadľujú aj minuloroční laureáti významných slovenských architektonických ocenení. Z titulu Stavba roka sa tešila Univerzitná knižnica Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre od Ľubomíra Holejšovského a Vladimíra Jarabicu. Cenu CE•ZA•AR v kategórii Občianske a priemyselné stavby si zasa odniesla centrála firmy Phoenix Zeppelin, ktorá je spoluatorským dielom Branislava Hovorku, Štefana Moravčíka a Martina Paulínyho. Firma TECHO v oboch projektoch participovala na zariadeniach vnútorných priestorov. „Každému zákazníkovi sa snažíme priniesť riešenia na rovnakej kvalitatívnej úrovni. Myslíme si tiež, že klient by sa nemal rozhodovať napr. medzi horším a lepším, ale medzi niekoľkými porovnateľne kvalitnými riešeniami,“ dodáva Ladislav Kušnyér.

Naspäť
Vyplňte, prosím, všetky polia formulára a my Vás radi skontaktujeme a zodpovieme Vaše otázky.
captcha